African Games multiple medallist Olayinka Olajide anchored the Continental Team to victory in the
women’s race on the final day of MTN CHAMPS Ibadan on Monday, 8th April, at the Lekan Salami Stadium.
Olayinka Olajide anchored the Continental Team to victory in the women’s race, partnering with Prestina Ochonogor, Janet Adesiyan, and Patricia Ahomakpo of Benin Republic to bring the baton home in a time of 46.60s.
Arena Academy and Kwara State settle for Silver and Bronze respectively.
MTN CHAMPS Ibadan: National Stars Dominate Continental Relays
The men’s race was won by Continental B comprising Obashola Olaoluwa, John Caleb, Ganiyu
Hassan and Hinwa Vignimou Gaston.
The quartet took the title in 41.43s, with Continental Team A (Enoch Adegoke, Olaolu Olatunde, Jeremiah Nathaniel, and Charles Akoda) winning Silver with a time of 41.76. OAU Spartans took the Bronze medal.
Unique Athletics won the Junior Girls’ 4x100m title in 48.93s ahead of D’Love Athletics (50.52s) and
Kegbo Community.
Bodija International, Christ High School, and Ogbogbo Bamties emerged medallists in the Cadet Boys’
4x100m, while Anglican Comprehensive High, Oluyoro Girls, and Ogbogbo Bamties took GOLD, Silver
and Bronze respectively in the Girls’ event.
Enoch Adegoke And Goodnews Saturday: Twice A Champion
Before the relays, MTN CHAMPS Ambassador Adegoke claimed his second title of the competition
as he stormed to the men’s 200m GOLD, crossing the line in 21.20s while Olaolu Olatunde also
claimed his second medal at MTN CHAMPS Ibadan, this time a Silver, with a new lifetime best
21.36s; Jeremiah Nathaniel finished 3rd in 21.39s.
Olajide was in a class of her own in the women’s 200m final, coasting to victory in a time of 23.47s as
100m winner – Janet Adesiyan, and Silver medallist – Prestina Ochonogor, clocked an identical time
of 24.55s in 2nd and 3rd.
Anglican High’s Goodnews Saturday was one of the standout performers of MTN CHAMPS Ibadan.
The youngster claimed the sprint double in the Cadet (U14) Girls’ category, winning the 100m with a
time of 13.36 to Salimot Sarafa’s 13.37s, while Anjolaoluwa Olubiyi placed 3rd in 13.70s.
Saturday then set her sights on the 200m and once again crossed the line ahead of Christ Girls’
Sarafa, stopped the clock at 27.48s as the latter followed in 27.68s.
Paul Olaoluwa of Anwar-UI-Islam beat FGC Ogbomoso’s Daniel Amoo to the Cadet Boys’ 100m title,
with Sunday Adebola of Ogbogbo Bamties settling for 3rd.
Toheebat Adebisi of Luba Comprehensive dominated the Youth Girls’ 100m in 12.40s and was
followed by Feyisayo Lawal of Ijebu Ode Grammar School (12.61s) and Dorcas Ogundipe, also of
Luba Comprehensive.
Richard Adeyeye and Kehinde Ojo Revenge Race
Richard Adeyeye of Saint Joseph’s College finished ahead of Legacy International’s Kehinde Ojo in
the Youth Boys’ 100m, while David Osuya of Team Ogogo took the Bronze.
Nevertheless, Ojo secured his revenge in the 200m as he crossed the line ahead of Osuya and Senoh
Bangaly of Bodija International.
Ifeoluwa Ademoyegun of Lanreleke Sports (25.97s), Luba Comprehensive’s Dorcas Ogundipe
(26.29s) and Glory Lazarus (26.31s) were the top finishers in the Youth Girls’ 200m.
John Caleb was another standout performer at MTN CHAMPS Ibadan, adding the 200m GOLD to the
100m title he won two days ago in the Junior category. Ajibare Ibrahim and Eniola Shiro settled for
2nd and 3rd respectively.
Mariam Jegede of Lanreleke returned a time of 24.84s to win the Junior Girls’ 200m, narrowly
beating Ayomide Omotosho who posted 24.90s, and Tumnininu Sanyaolu of Altivelis who clocked
25.27s.
Runo Athe of Corona Day Secondary School won two titles: the Youth Boys’ Shot put and Discus
throw respectively. He set a Personal Best of 10.30m in the former to finish ahead of Ayomide
Adebayo and Greatness Ogunfunwa of Caleb British International School.
Matthew Ogon of Osheku Striders won the men’s 1500m in 4:11.50 ahead of Marvellous Olafare and
Segun Israel Abodunrin.
Gbenga Bakre, Sodiq Adebisi, and Moses Eze claimed 1st, 2nd, and 3rd positions respectively in the
men’s 400m Hurdles.
NSCDC’s Tobechukwu Emmanuel led the pack in the men’s Long Jump event, with Afoke Simon and, Hope Okoro following.
Altivelis secured a 1-2 in the Junior Girls’ Long Jump as Mary Adediran led the way, with her
teammate Deborah Solomon followed, and Taofikat Sulaimon won the Bronze medal.